Průkazy s biometrickými údaji

Průkazy s biometrickými údaji

V tomto článku z 5. čísla bulletinu CELSUZ-IN se dozvíte, co jsou průkazy s biometrickými údaji, koho se povinnost prokázat se tímto průkazem týká a jak a kde lze průkaz pořídit.

1. května 2011 vstoupila v platnost novela zákona o pobytu cizinců na území České republiky (ČR). V souladu s nařízením Rady Evropské unie tato novela zavedla povinné průkazy s biometrickými údaji pro cizince, kteří pocházejí ze zemí mimo Evropskou unii (EU) – tzv. cizinci ze třetích zemí. Povinnost se týká všech cizinců ze třetích zemí, kteří v ČR pobývají na základě povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu. Nevztahuje se tedy na občany EU ani jejich rodinné příslušníky a na cizince, kteří v ČR pobývají na základě krátkodobého či dluhodobého víza. Zjednodušeně můžeme říci, že biometrické průkazy jsou novým jednotným dokladem o povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu pro cizince ze třetích zemí. Je to takový „občanský průkaz“ pro cizince, kterým se prokazují např. při policejní kontrole.

Průkaz s biometrickými údaji obsahuje zobrazení obličeje a otisky prstů, které se pořizují prostřednictvím speciálního technického zařízení. U dětí do 6 let se pořizuje pouze zobrazení obličeje. Tyto údaje jsou uložené v nosiči dat na průkazu a zároveň jsou evidovány v informačním systému cizinců. Data podléhají pravidlům ochrany osobních údajů. Pokud cizinci skončí či je zrušena platnost průkazu o povolení k pobytu, jsou data ze systému po 60 dnech smazána.

Mluvíme sice o povinnosti pořízení průkazu s biometrickými údaji, ale to neznamená, že by si všichni cizinci, na které se povinnost vztahuje, měli jít okamžitě průkaz vyřídit. Aktuální povolení k pobytu jsou platná do doby, která je na nich vyznačená. Cizinec ale musí počítat s tím, že pokud bude žádat o prodloužení dlouhodobého pobytu či o pobyt trvalý, bude mu už vydán průkaz s biometrickými údaji. Proč je důležité s tím počítat? Především kvůli poměrně vysoké ceně, která odráží náročnost administrativních a technických nákladů na zhotovení průkazu. Cena pořízení je pro osobu starší 15 let 2 500 Kč a pro děti do 15 let je 1 000 Kč. Při ztrátě průkazu vyjde nový na 4 000 Kč (děti do 15 let 2 500 Kč). Změny v údajích jsou zpoplatněné tisícikorunou (např. změna jména, adresy pobytu). Možnost odpuštění poplatků, bohužel, neexistuje.

Protože je pro zhotovení průkazu nutné pořídit biometrické údaje, musí se cizinci dostavit na příslušné pracoviště Ministerstva vnitra (MV) osobně. To platí i pro děti do 15 let, které musí přijít v doprovodu svého zákonného zástupce. Kvůli kontrole údajů na zhotoveném průkaze je nutné i osobní vyzvednutí. Opět se to týká i dětí od 6 let, které si musí přijít průkaz vyzvednout se zákonným zástupcem. Procedura zhotovení trvá přibližně 3 týdny. Někdy jsou cizinci na pořízení biometrických údajů objednáváni, protože vytíženost přístroje neumožňuje jejich okamžité (při podání žádosti) sejmutí. Doba objednání bývá okolo 2 dnů.

V Jihomoravském kraji pořizuje průkazy s biometrickými údaji Regionální oddělení pobytu cizinců Brno, které sídlí na ulici Hněvkovského 30/65. Úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu od 8:00 do 17:00 a v úterý a čtvrtek od 8:00 do 14:00 v pátek pouze na vyzvání. Kontaktní telefony jsou 543 213 313 nebo 543 214 316.

Více obecných informací se dozvíte na tel. číslech 974 832 418, 974 832 421, na e-mailu pobyty@mvcr.cz nebo na internetové stránce MV www.mvcr.cz/cizinci. Cenné informace najdete i na portále www.imigracniportal.cz.

Eva Bělocká

Tříkrálová sbírka 2023
Podpořte nás
 

 

 
Adresa: Bratislavská 58
602 00 Brno

Facebook CelsuzNavštivte náš Facebook

 

Kde nás najdete

 
 

Informace

CZ

UA

 

pomoc pro uprchlíky z ukrajiny