Nezaměstnanost od 1. 1. 2012

V tomto článku se dozvíte, jaké změny přinesla sociální reforma, která proběhla k 1. lednu 2012 v oblastni nezaměstnanosti a poskytování podpory v nezaměstnanosti. Tento článek i informace o dalších změnách, které sociální reforma přinesla, naleznete ve 4. čísle bulletinu CELSUZ-IN, který Vám pravidelně přináší inspiraci a informace z Jarošky. Napište si o něj!

Novela zákoníku práce, která platí od 1. 1. 2012, přinesla nezaměstnaným některé důležité změny. Tady jsou alespoň ty nejdůležitější z nich.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má každá osoba, která má trvalé bydliště v ČR, je zapsána v evidenci uchazečů úřadu práce (ÚP) a v posledních 2 letech (tzv. rozhodná doba) odpracovala (byla tedy účastníkem důchodového pojištění) alespoň 12 měsíců. Rozhodná doba se tedy o 1 rok zkrátila. Do rozhodné doby se započítává i tzv. náhradní doba, což je doba, kdy uchazeč pobíral invalidní důchodu pro invaliditu třetího stupně, pečoval o dítě do čtyř let, vykonával veřejnou službu či dlouhodobou dobrovolnickou službu.  

Podpora v nezaměstnanosti nebude poskytována uchazeči, který má zákonný nárok na odstupné. Pokud zaměstnavatel uchazeči odstupné nevyplácí, i přesto, že na něj má nárok, vyplatí ÚP uchazeči kompenzaci ve výši 65% odstupného a částku bude vymáhat na zaměstnavateli. Doba poskytování podpory v nezaměstnanosti se v tomto případě nekrátí, pouze se odsouvá její začátek.

Po dvou měsících v evidenci musí uchazeč o zaměstnání vykonávat veřejnou službu v rozsahu až 20 hodin týdně, pokud mu je takové místo nabídnuto. Odmítne-li uchazeč, ztrácí nárok na podporu v nezaměstnanosti i na dávky v hmotné nouzi.

Kromě veřejné služby je nezaměstnaným nabízena i veřejně prospěšná práce. Odmítnout je ji možné pouze v případě, že uchazeči brání v jejím vykonávání zdravotní stav. Za výkon veřejně prospěšných prací má uchazeč nárok na odměnu a přichází tak o podporu v nezaměstnanosti. Pokud by odměna byla příliš nízká a nestačila by pokrýt životní náklady, může požádat o dávky v hmotné nouzi. Při odmítnutí veřejně prospěšných prací, přichází uchazeč o nárok na podporu v nezaměstnanosti i o dávky v hmotné nouzi.     

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce také aktivně bojovat proti práci na černo. Někteří nezaměstnaní se tak budou muset hlásit v předem určených termínech na Czech Pointu (většinou v místě trvalého bydliště) během běžné pracovní doby. Povinnost hlásit se určuje ÚP zejména dlouhodobě nezaměstnaným. Při porušení podmínek může být uchazeč o zaměstnaní vyřazen z evidence a přijde o podporu v nezaměstnanosti a buse si muset sám hradit sociální pojištění.

Pokud má uchazeč o zaměstnání zájem o rekvalifikaci, může si nově vybrat poskytovatele. ÚP jeho nabídku posoudí s ohledem na jeho zdravotní stav a uplatnitelnost na pracovním trhu. Tuto rekvalifikaci ÚP uchazeči hradí do maximální výše 50 000 Kč během 3 let. Musí se ovšem jednat o akreditovaný rekvalifikační program a ÚP musí potvrdit proplacení rekvalifikace předem.

Tříkrálová sbírka 2023
Podpořte nás
 

 

 
Adresa: Bratislavská 58
602 00 Brno

Facebook CelsuzNavštivte náš Facebook

 

Kde nás najdete

 
 

Informace

CZ

UA

 

pomoc pro uprchlíky z ukrajiny