Jak se vyhnout dluhové pasti

Jak se vyhnout dluhové pasti

Přinášíme Vám další článek z našeho bulletinu CELSUZ-IN, který Vám poradí, jak se vyhnout dluhové pasti. Kromě něj, najdete v bulletinu další zajímavé články nabité informacemi, které pro Vás jistě budou inspirací. Pokud máte zájem přečíst si celý CELSUZ-IN, můžete jej obdržet v elektronické podobě na Váš email. Napište si o něj!

Týkají se Vás dluhy? Odpovězte v naší anketě. Děkujeme.

V dnešní době je velice snadné dostat se do dluhů. Banky i nebankovní společnosti nabízejí spoustu různých produktů a bombardují nás reklamou, takže vše vypadá velice snadně. Lidé často nepřemýšlí a půjčují si peníze, jako kdyby šli do obchodu pro rohlíky. U některých se pak dluhy začnou nabalovat na sebe a lidé se dostávají do dluhové pasti, ze které uniknout je velice nesnadné. Přinášíme vám proto několik užitečných rad, nad čím je potřeba se zamyslet, než si půjčíme peníze a na co si dát pozor, když se pro půjčku rozhodneme.

Rada první: Hlídejte svůj rozpočet a tvořte rezervu

Dluhům je nejlépe se úplně vyhnout, proto pozorně sledujte finance své domácnosti a snažte se s penězi zodpovědně hospodařit. Sepište si všechny příjmy a výdaje nejlépe za 1 měsíc a situaci zhodnoťte. Pokud vám finance na konci měsíčního období zbývají, gratulujeme! V tomto případě vám doporučujeme odkládat přebytky do rezervy pro nenadálé situace. Ideální je odkládat alespoň
10% ze svých příjmů, ale každá koruna se počítá a čím více, tím lépe. Pokud je stav financí Vaší domácnosti na konci měsíce nulový či záporný, zamyslete se, jaké máte možnosti situaci změnit. Nejprve se podívejte na stranu výdajů a zkuste vymyslet, jak některé z nich snížit (např. přestěhování se do méně nákladného bydlení). Poté hledejte cesty jak zvýšit své příjmy (např. brigáda, prodej movitých věcí, bez kterých se naše domácnost obejde apod.). Snažte se svůj rozpočet vyrovnat, abyste nemuseli sáhnout po půjčkách a zadlužit se.

Rada druhá: Přemýšlejte, kde a na co si peníze půjčujete

Když už opravdu nezbývá jiná možnost, než si peníze půjčit, nejprve velice dobře rozmýšlejte, kde si o půjčku požádáte a kdo se tak stane vaším věřitelem. Než se rozhodnete, informujte se na více místech. Nejvýhodnější půjčky poskytují banky. Ovšem tyto půjčky jsou nejméně dostupné, protože banky velice důkladně prověřují žadatelovu schopnost dluh splácet. Půjčky u nebankovních institucí jsou dražší, ale většina z nich peníze poskytne bez větších problémů. Při podpisu smlouvy si ovšem vy sami musíte být jistí, že jste schopni dluh splácet. Pokud tomu tak není, pácháte trestný čin! Důležité je zamyslet se i nad tím, na co si peníze půjčujete. Když je to věc, která má nižší životnost než je délka splácení dluhu, není půjčka správným řešením. Ještě nezaplatíte tu první a už bude nutné pořizovat novou.

Rada třetí: Pozorně čtěte smlouvy

Než smlouvu o půjčce podepíšete, velice pozorně si ji přečtěte. Čím menším písmem je text ve smlouvě
napsaný, tím větší pozornost mu věnujte. Pokud něčemu nerozumíte, ptejte se. Mělo by vám být umožněno vzít smlouvu na konzultaci např. k právníkovi nebo se můžete poradit s některým svým informovanějším známým či příbuzným. Pokud vám toto, nechtějí umožnit, buďte obezřetní. Může to signalizovat, že něco není v pořádku. Zaměřte se především na tzv. rozhodčí doložku, která bývá součástí většiny smluv u nebankovních institucí. Pro dlužníka je velice nevýhodná, protože znamená, že veškeré spory ze smlouvy neřeší soud, ale rozhodčí soud nebo rozhodce. Rozhodce většinou vybírá sám věřitel, což může ovlivnit jeho objektivitu. Smlouvu s rozhodčí doložkou je potřeba dobře zvážit.
Rada čtvrtá: Mějte přehled ve svých dluzích a komunikujte Vždy mějte přehled o svých dluzích a splátkách, které máte platit. Dostanete-li se do situace, kdy nejste schopni dluh splácet, upozorněte na to svého věřitele a pokuste se s ním domluvit na nějakém náhradním řešení. Vždy se snažte ukázat úsilí situaci řešit. Není nic horšího, než své závazky ignorovat. Ignorací dluhy nezmizí. Naopak narostou a k uvíznutí v dluhové pasti stačí opravdu jen málo. Zvláště nebankovní instituce mají obrovské úroky a poplatky, pokud se se splátkou opozdíte, ale zpravidla se s nimi dá domluvit, když je na neschopnost splácet upozorníte včas.

Rada pátá: Nechte si poradit odborníky

Pokud jste zadlužení, dostali jste se do složité finanční situace a sami nevíte, jak situaci řešit, poraďte se s odborníky. V centru Celsuz poskytujeme zdarma dluhové poradenství každý pátek. Je potřeba se předem objednat. Další organizací v Brně, která pomáhá řešit problémy s dluhy, je Asociace občanských poraden, která má pobočky na ulicích Annenská a Orlí. Využít můžete i služeb Poradny při finanční tísni, která sice v Brně nemá svou pobočku, ale poskytuje bezplatné telefonické či elektronické (prostřednictvím emailu) poradenství. Kontakty na tyto poradny vám sdělí naše Informační centrum o sociálních službách, tel: 538 700 950, 739 389 111.

Eva Bělocká

Tříkrálová sbírka 2023
Podpořte nás
 

 

 
Adresa: Bratislavská 58
602 00 Brno

Facebook CelsuzNavštivte náš Facebook

 

Kde nás najdete

 
 

Informace

CZ

UA

 

pomoc pro uprchlíky z ukrajiny