Jak psát životopis

Jak psát životopis

Přinášíme Vám další článek z 2.čísla našeho bulletinu CELSUZ-IN, který Vám poradí, jak na psaní životopisu. Kromě něj, najdete v bulletinu další zajímavé články nabité informacemi, které pro Vás jistě budou inspirací. Pokud máte zájem přečíst si celý CELSUZ-IN, můžete jej obdržet v elektronické podobě na Váš email. Napište si o něj!

V minulém čísle jste se dozvěděli, co je potřeba si promyslet a připravit, než začnete psát životopis neboli CV. Máte tedy jasno v tom, o jakou práci se ucházíte, a které z vašich zkušeností vám ji mohou pomoci získat. V ideálním případě to máte i nanečisto poznamenané před sebou na papíře. Takže teď už vzhůru do toho, posaďte se k počítači a pusťte se do samotného psaní.

První věc, na kterou byste měli celou dobu myslet, je, že životopis už dávno není slohové cvičení. Buďte co nejvíce struční a přesní. Dodržujte strukturu, kterou jste si stanovili a informace pečlivě třiďte. Struktura by se měla promítnout i ve vizuální úpravě vašeho CV. Ta by měla být hlavně přehledná. Inspirovat se můžete na internetu, kde najdete i hotové šablony, které stačí vyplnit. Při výběru šablony dbejte na to, zda odpovídá struktuře, kterou jste si předem naplánovali. Vlastní iniciativa je i v úpravě CV jistě vítaná. Vaše CV musí zaujmout na první pohled, a proto je dobré se alespoň trochu odlišit od ostatních. Svou kreativitu však kroťte natolik, aby bylo zachováno kritérium přehlednosti. To je v podstatě nejdůležitější. Vyhýbejte se příliš exotickým a nečitelným písmům a zvolte raději klasiku. Typ písma Times New Roman či Arial určitě nic nepokazí. Nekombinujte více než dva druhy písma. Raději se mírněte i co se týče barev a různých podtržení.

Jakmile skončíte s psaním a úpravou, životopis si pozorně přečtěte. Snažte se odhalit případné chyby a opravit je. S kontrolou překlepů vám v programu Word pomůže i nástroj „kontrola pravopisu“. Chvíli si odpočiňte, běžte si třeba uvařit kávu nebo čaj, a pak si životopis přečtěte ještě alespoň třikrát. S malým odstupem můžete odhalit ještě další chyby, které je potřeba opravit. Je skvělé, pokud můžete dát životopis někomu přečíst (příbuznému, známému). Požádejte ho také o kontrolu chyb a zeptejte se, zda všemu rozumí a jestli nemá nějaké návrhy pro vylepšení. Jeho doporučení nejprve zvažte a až potom případně CV upravte. Dokument je dobré ukládat průběžně. Vyhnete se tak tomu, že ztratíte veškerou svou práci, pokud nastane nějaká nenadálá situace (např. výpadek elektřiny). Při závěrečném uložení pak věnujte pozornost tomu, jak soubor pojmenujete. Je dobré uvést do názvu, že se jedná o životopis a vaše jméno.

V tuto chvíli byste měli mít životopis připravený k odeslání zaměstnavateli, abyste se mohli ucházet o konkrétní pozici. Rozhodně je to pro vás i základ pro vytváření dalších životopisů. Vždy si ale projděte inzerát a požadavky na pozici, o kterou se ucházíte. Zamyslete se nad tím, jestli je CV vyhovující nebo jestli je potřeba ho upravit. Je to práce navíc, ale vždy se vyplatí, protože tím zvyšujete svoje šance.

Eva Bělocká

Tříkrálová sbírka 2023
Podpořte nás
 

 

 
Adresa: Bratislavská 58
602 00 Brno

Facebook CelsuzNavštivte náš Facebook

 

Kde nás najdete

 
 

Informace

CZ

UA

 

pomoc pro uprchlíky z ukrajiny