Jak na životopis

Jak na životopis

V minulém čísle seriálu, který se zabývá obsahovým i grafickým zpracováním správného životopisu, jsme se zaměřili na takzvanou hlavičku životopisu. Tento příspěvek se bude zabývat pouze formálním vzděláním, které je v základě rozdělováno do těchto stupňů: základní, výuční list, střední škola s maturitou, vyšší odborná škola, vysoká škola. Kategorie uvádějící informace ke kurzům, školením a dalším kvalifikacím necháme nyní stranou.

Společně s kategorií pracovní zkušenosti přináší informace o dosaženém vzdělání čtenáři životopisu přehled o Vašich kvalifikačních předpokladech k výkonu určitého povolání. Praxe může často chybějící vzdělání v tomto ohledu dohnat. Máte-li ovšem čerstvě absolvovanou školu a věnovali jste se zejména studiu, pak minulá věta nemusí vůbec platit a tím spíš si musíte s kategorií vzdělání „pohrát“.

Požadavky na vzdělání mohou být v pracovních inzerátech velmi konkrétní. Příkladem může být práce spojená s odborností chemika, zemědělce, jaderného fyzika, sociálního pracovníka apod. Zde se často bez patřičného vyššího odborného nebo vysokoškolského vzdělání ani neobejdete, přestože si můžete myslet opak. Můžete se však setkat i s obecným požadavkem na určitý stupeň vzdělání a specializace může být uvedena jako výhoda, nikoliv podmínka. Zaměstnavatel někdy ani neví nebo z důvodu rozšíření oblasti vhodných uchazečů nechce specifikovat požadavek na vzdělání.

Doporučuje se:

  • Uvádět konkrétní a podrobnější informace (název školy, zaměření, specializace, případně předměty, ze kterých jste absolvovali) v případě, že požadavky v inzerátu jsou také takto konkrétní.
  • Na inzerát odpovědět, i když požadovaný stupeň vzdělání nemáte. Pokud Vás práce zajímá, máte pro ni prokazatelné předpoklady a jinou kvalifikaci než ve vzdělání, můžete zaměstnavatele zaujmout. 
  • Neuvádět vždy nejvyšší dosažený stupeň (např. VŠ), pokud se na danou pozici hodí spíše uvést stupeň nižší (maturita). Požadavky v inzerátu mohou napovědět.

Nedoporučuje se:

  • Podrobně rozepisovat údaje ke vzdělání, pokud prokazuje kvalifikaci, která na nabízenou pozici není potřebná nebo je dokonce nežádoucí. Např. ze střední průmyslové školy strojírenské můžete udělat střední průmyslovou školu apod.
  • Uvádět základní vzdělání, pokud není vaším nejvyšším dosaženým.
  • Uvádět jen dokončené nebo probíhající studium. Nedokončené studium neuvádějte, pokud ho nehodláte dokončit.

Informace o vzdělání se stejně jako informace o pracovních zkušenostech píší od současnosti do minulosti. Poslední absolvovaná škola se tedy uvádí na prvním místě. Jak to přímo v praxi může vypadat?

Vzdělání

1990 – 1994                                 Střední odborné učiliště uměleckých řemesel                              Hradec Králové

 

 

Libor Třeška

 

Další zajímavé články naleznete v našem Celsuz-INu.

Tříkrálová sbírka 2023
Podpořte nás
 

 

 
Adresa: Bratislavská 58
602 00 Brno

Facebook CelsuzNavštivte náš Facebook

 

Kde nás najdete

 
 

Informace

CZ

UA

 

pomoc pro uprchlíky z ukrajiny