Celsuz se představuje...

Celsuz se představuje...

Osobní konzultanti jsou základními stavebními kameny služby Celsuz – Sociální rehabilitace, která pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným a lidem s překážkami na trhu práce. Takovou osobní konzultantkou je i Kateřina Radvanová, která nám prozradí něco více o své práci a pomoci lidem.

Káťo, jak dlouho pracuješ v Diecézní charitě Brno?

V říjnu budu začínat sedmý rok. Za tu dobu jsem stihla zvládnout spoustu různých pracovních pozic. Začínala jsem v centru vzdělávání, kde jsem vymýšlela a starala se o vzdělávací kurzy pro klienty. Také jsem vedla aktivitu I-point, kterou dnešní klienti znají pod názvem Enter. Poté jsem nějakou dobu byla kariérovou poradkyní. Osobní konzultantku dělám asi od roku 2008. Necelý rok jsem byla také vedoucí osobních konzultantů.

Můžeš nám více přiblížit, v čem spočívá Tvá práce?

Jako osobní konzultantka se pravidelně setkávám s klienty na osobních schůzkách a pomáhám jim s řešením situace nezaměstnanosti. Mohou se na mně obrátit s otázkami týkajícími se hledání práce, ale třeba i s tím, že je jim těžko na duši.

Kromě toho jsem i metodičkou práce s klienty. To znamená, že zaznamenávám, jak kolegové pracují s klienty, a z těchto poznámek vytvářím metodiky, kterými se pak řídí současní i budoucí osobní konzultanti. Jsou to v podstatě takové návody, které v některých situacích pomáhají kolegům, ale hlavně zaručují kvalitu poskytování naší služby klientům.

K těmto dvěma dlouhodobějším úkolům jsem nyní získala nový vítr do mé práce. Vrhla jsem se na správu Facebooku pro naši službu. Jsem zvědavá, jestli se do budoucna k této aktivitě ještě něco přidá.

Co Tě na tvé práci nejvíce baví?

Na mé práci mně baví to, že je různorodá. Můžu jak konzultovat s klienty, tak psát metodiky – mám od každého něco. Baví mě, že mám prostor si ve službě něco vymyslet a zrealizovat. To musím pochválit oba své nadřízenéJ. 

Také mně baví, potkávat se s příběhy klientů a společně s nimi hledat rozuzlení, nebo alespoň společnými silami tvořit kapitolu, která jim bude blízká.

Je něco, co tě na tvé práci nebaví?

Je to trochu paradox, ale nebaví mně, když je té rozmanitosti příliš a nestíhám jedno pro druhé.

Prozraď nám něco o svých kolezích, o svém týmu.

Musím přiznat, že svoje kolegy považuji i za své přátele. Vím, že dobrý kolektiv je to, co spousta lidí v práci hledá a moc si vážím toho, že já jsem to našla.  Také oceňuji, že všichni mí kolegové jsou lidi, kteří se snaží dělat svou práci poctivě a kvalitně a jejich hlavní motivací je spokojenost klientů. To je pro mě v nejen práci hodně důležité, protože nemám ráda, když se věci nedělají pořádně.

Co ti v poslední době udělalo největší radost?

V práci, a vlastně i v soukromí, mi dělá největší radost, když se někomu daří splnit si svůj sen. Musím přiznat, že se s tím, díky bohu, stále setkávám. Zrovna nedávno jsem se loučila s klientkou, která získala svoji vysněnou práci. A to mně baví.

Kdybys mohla dělat jakoukoliv práci na světě, jaká by to byla?

Já bych neměnila. Co bych si ale přála, je se ještě dál vzdělávat – třeba si udělat psychoterapeutický výcvik.

Co si myslíš, že je důležité pro to, aby člověk získal zaměstnání?

To je opravdu hodně těžká otázka. Myslím, že u každého je to něco jiného. Ale kdybych přece jen měla něco vybrat, pak je to otevřenost  novým možnostem a výzvám. Neustrnout na tom, co jsem dřív dělal nebo dělala, ale být ochotný přijímat nové věci.

Na co bys nalákala člověka do naší služby?

Ve službě máme spoustu zajímavých aktivit a vzdělávacích kurzů. Na co bych, ale člověka nejvíc nalákala je to, že u nás dostane k dispozici tým lidí, kteří se mu budou věnovat a budou se snažit společně s ním vymyslet východisko z jeho situace.

Co bys doporučila někomu, kdo právě ztratil zaměstnání?

Aby se na chvíli zastavil. Uvědomil si, kde teď v životě stojí, co by rád. A z praktického hlediska, aby si aktualizoval životopis a napsal si pořádný průvodní dopis.

Co si myslíš, že může člověku pomoc, když je dlouhodobě nezaměstnaný a má pocit, že není východisko z jeho situace?

Myslím, že takovému člověku nejvíce může pomoci najít někoho nezávislého, kdo jej vyslechne a bude s ním hledat řešení. Věřím na pomoc známých, okolí, rodiny apod., ale někdy je prostě lepší, když to máte s kým probrat a on do vaší situace není nijak osobně zatažen. A tady přichází naše služba.  

Co přeješ klientům, když se s nimi loučíš při ukončení spolupráce?

Hodně sil.

A my přejeme Kátě hodně sil v její práci a hlavně spoustu klientů, kterým se splní sen.

Eva Bělocká