Blanenští nahlédli pod pokličku mongolské kuchyně

Blanenští nahlédli pod pokličku mongolské kuchyně

Tisková zpráva ze dne 24.11.2011

(Brno, Blansko) Ve čtvrtek 24. listopadu se obyvatelé Blanska vydali na chuťový výlet do Mongolska. Díky Dílně světové kuchyně, kterou připravila Diecézní charita Brno, se naučili připravovat a společně ochutnali tradiční mongolskou polévku s plněnými knedlíčky.

Prostory Domu dětí a mládeže Oblázek, kde se dílna konala, naplnila vůně připravovaného jídla a poutavé povídání o životě v Mongolsku. „Neměla jsem ponětí, že je to tak zajímavá země s bohatými tradicemi. Přitom v Blansku žije tolik Mongolů,“ uvedla jedna z účastnic. 
Celý čtvrteční podvečer probíhal pod taktovkou mladého mongolského páru, který společně připravoval tradiční polévku s knedlíčky Banshtai Shul. Kdo polévku ochutnal, jistě bude souhlasit, že by mohla být prohlášena za hlavní jídlo. Její složitá příprava i vydatnost tomu odpovídá. Základem této polévku je hovězí maso, a to jak kvůli vývaru, tak jako náplň knedlíčků. Dále se do polévky přidávají běžné české polévkové ingredience jako brambory, mrkev. Co je velmi exotické jsou právě ony knedlíčky, které tvoří doma vyrobené těsto z polohrubé mouky plněné mletým hovězím masem. Tyto knedlíčky se pak vaří přímo v polévce.
 
„Dílny světové kuchyně pořádáme již čtvrtým rokem převážně v Brně,“ sdělila koordinátorka projektu Klára Dobiášová. „Letos jsme je díky projektu financovaného za podpory Ministerstva vnitra mohli rozšířit do celého Jihomoravského kraje,“ dodala. V září měli možnost obyvatelé Znojma ochutnat tradiční angolské jídlo calderada, nebo Brňáci v srpnu arménský kebap. Spolu s promítáním filmového klubu Dalekohled, který se zaměřuje na dokumenty z různých koutů světa, se realizací tohoto projektu Diecézní charita Brno snaží přispět ke snižování bariér a nedůvěry mezi cizinci a většinovou českou společností.
 
Pro zájemce o exotické vaření jsou na webu www.celsuz.cz ke stažení recepty na všechna jídla, která byla v Dílně světové kuchyně uvařena. Dílnu světové kuchyně a Filmový klub Dalekohled můžeme realizovat díky podpoře Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí, který spravuje Ministerstvo vnitra.
 
„Projekt je spolufinancován Evropskou unií z  Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí“ (EIF 2010 – 42)