Jak se chovat na pohovoru

Jak se chovat na pohovoru

Opět Vám přinášíme jeden z praktických článků z našeho bulletinu CELSUZ-IN. Tentokrát se dozvíte, jak se chovat během pohovoru. Snad pro Vás bude užitečný!

V prvním čísle našeho bulletinu jsme vám poradili, jak se připravit na pohovor. Už tedy víte, co je potřeba udělat předem. Tentokrát se zaměříme na to, jak se chovat během pohovoru, co je žádoucí a čeho se případně vyvarovat.

Pohovor neboli výběrové řízení, je prostor, kde vás může zaměstnavatel poznat osobně. Většinou se snaží především zjistit, jaká je vaše osobnost, jaké máte znalosti a dovednosti, jestli se hodíte do firmy či týmu a jaká je vaše motivace pro pozici, o kterou se ucházíte. Proto se nebojte a pohovor vnímejte jako příležitost ukázat vaše znalosti a dovednosti a rozhodně zkuste formulovat, jaký přínos můžete znamenat pro firmu. Pohovor je i důležitým zdrojem informací pro vás. Všímejte si firemní kultury, pracovního prostředí či způsobu vedení. Všechno tohle bude hrát důležitou roli ve vašem rozhodování, zda práci přijmout či ne, a můžete tak odhalit i neseriózní zaměstnavatele a předejít případným problémům.

Během pohovoru je velice důležité dodržovat pravidla slušného chování. Začíná to tím, že přijdete včas a zaklepete, než vejdete do dveří. Slušně a nahlas pozdravte a představte se. S podáním ruky počkejte, až vám ji nabídne zaměstnavatel (pevný stisk). Používejte spisovnou češtinu a zapomeňte na neslušné výrazy. Během celého pohovoru si dávejte pozor na řeč těla. Udržujte přiměřený oční kontakt a seďte rovně. Měli byste být taky vhodně oblečeni vzhledem k pozici, o kterou se ucházíte. Uchazeč o práci skladníka nemusí přijít na pohovor v obleku. Vždy ale dbejte na to, aby váš oděv byl čistý a nepotrhaný. Tašku, kabát či batoh si odložte na místo k tomu určené (pokud si nejste jisti, tak se zeptejte). Není vhodné držet věci při pohovoru na klíně. Usedněte, až vás vyzve zaměstnavatel, na místo, které vám ukáže.

Pokud je vám nabídnuto občerstvení, řiďte se svými aktuálními potřebami. Přijetí sklenice vody či šálku kávy může ukázat vaše zdravé sebevědomí nebo pomůže uvolnit váš stres. Při samotném rozhovoru myslete na to, že se jedná o dialog a aktivita by se měla rovnoměrně rozkládat mezi obě strany. Není dobré, když z vás musí zaměstnavatel odpovědi páčit či když odpovídáte jednoslovně. Opačný extrém, váš pětiminutový monolog, také není na místě. Pokuste se co nejvíce uvolnit a být přirozený/á. Věnujte pozornost atmosféře, která během pohovoru panuje. Pokud vám připadá příliš negativní, snažte se s ní pracovat například použitím úsměvu. Při pohovoru nikdy nelžete. Většinou vás prozradí neverbální projev, který si sami neuvědomujete. Neskákejte nikomu do řeči. Dobře působí, když si zapamatujete jména či funkce a při odpovědích je používáte. Pokud má komise více členů, udržujte oční kontakt rovnoměrně se všemi, i když otázky pokládá pouze jedna osoba. Nikdy nežvýkejte žvýkačku!

Ukažte svůj zájem o nabízenou pozici i tím, že využijete prostor pro dotazy, který vám většinou zaměstnavatel v závěru nabídne. Otázky si můžete předem připravit či se můžete doptat na detaily, které vás zajímají ohledně nabízené pozice apod. Neodcházejte, aniž byste se se zaměstnavatelem dohodl/a na termínu a způsobu vyrozumění o výsledcích výběrového řízení. I tím dáte najevo, že o nabízenou pozici opravdu stojíte.

Dodržet všechny tyto věci se může zdát velice složité a také tomu tak ve stresu z výběrového řízení opravdu bývá. Proto se snažte být především přirození a dbejte na slušné chování. Pokud u pohovoru neuspějete, projděte si jeho průběh v hlavě a snažte se přijít na to, co je možné zlepšit. To může zvýšit vaše šance u toho dalšího.

Jan Kozák a Eva Bělocká

Tříkrálová sbírka 2023
Podpořte nás
 

 

 
Adresa: Bratislavská 58
602 00 Brno

Facebook CelsuzNavštivte náš Facebook

 

Kde nás najdete

 
 

Informace

CZ

UA

 

pomoc pro uprchlíky z ukrajiny