Důchodový systém ČR I.

Důchodový systém ČR I.

O důchodové reformě se toho poslední měsíce velmi mnoho namluvilo, zároveň ale kolem ní panují nevyjasněné otázky, případně se šíří různé „zaručené“ informace. Sérií článků o důchodové reformě bychom Vám rádi přiblížili její aktuální nastavení. Krátce se zmíníme o tom, proč vlastně vznikla, co je jejím cílem. V jednotlivých (pěti) článcích Vám představíme reformu obecně, poté budeme rozebírat jednotlivé pilíře.

Snahou článků nebude přesvědčit Vás o výhodnosti nebo nevýhodnosti jednotlivých řešení, ale podat (v rámci možností našeho CELSUZ-INu) co nejvíce informací, podle kterých se budete moci rozhodnout a být snad také o trochu více finančně gramotní.

Jak tedy nyní systém vypadá? Do konce roku 2012 fungoval důchodový systém pomocí tzv. průběžného financování, které má kořeny na konci 19. století z rukou německého státníka Otto von Bismarcka. Toto financování probíhá zjednodušeně tak, že pracující odvádějí část své mzdy, z odebrané části jsou pak placeny důchody. Jinými slovy - ti, co pracují, odvádějí pojištění, z kterého jsou placeny důchody osobám v důchodovém věku (nepřispívají tedy na sebe, ale na starší generaci). Systém je postaven na faktu, že bude takový počet pracujících, kteří budou moci vytvářet dostatek financí pro osoby pobírající důchody.

V roce 1994 byl tento (tzv. první) pilíř doplněn o další pilíř (tzv. třetí) – penzijní připojištění, které je dobrovolné. Nově se tomuto pilíři říká doplňkové penzijní spoření a funguje na principu odevzdávání části Vaší mzdy (případně za Vás může částku nebo její část platit zaměstnavatel) do rukou penzijního fondu, který se zavazuje Vaše prostředky zhodnocovat. Po splnění daných podmínek si můžete naspořené zhodnocené prostředky (včetně příspěvků od státu) vybrat.

Z důvodu stále vzrůstajícího počtu penzistů a klesajícího počtu osob v produktivním věku byl 1. 1. 2013 zaveden druhý pilíř (i přesto, že byl zavedený později, je označován jako druhý), který vzbuzuje na české scéně nejvíce vášní. Podstatou tohoto pilíře je dobrovolný vstup, ale nemožnost výstupu. Můžete si určit strategii, jak se Vaše peníze budou zhodnocovat – konzervativní (opatrné) strategie jsou vhodné zejména v pozdějším věku spoření a v případech, kdy nemáte velkou důvěru ve finanční trhy, agresivnější strategie slibují vyšší výnos, ale také vyšší riziko a hodí se zejména v raných fázích vstupu do pilíře.

Jako čtvrtým pilířem jsou někdy označovány další příjmy. Jedná se o příjmy, které se Vám podařilo získat a proudí k Vám mimo důchodový systém (úspory, podíly z fondů, dividendy, zisky z pronájmu nemovitostí, zisky ze spekulativních nákupů, investice do cenných kovů a dalších komodit apod.).

V příštím čísle si povíme více o druhém pilíři, který je v aktuální podobě reformy nejvíce diskutovaný a zřejmě i nepochopený.

Vaše připomínky, dotazy a náměty uvítám na radek.vanicek@charita.cz

Radek Vaníček

Tříkrálová sbírka 2023
Podpořte nás
 

 

 
Adresa: Bratislavská 58
602 00 Brno

Facebook CelsuzNavštivte náš Facebook

 

Kde nás najdete

 
 

Informace

CZ

UA

 

pomoc pro uprchlíky z ukrajiny